Dlaczego warto zacząć przygodę z Orientacją?

Dlaczego warto uprawiać/trenować akurat bieg na orientację? Co jest tak wyjątkowego w tej dyscyplinie sportu? Poniżej postaram się to przedstawić i zachęcić do spróbowania własnych sił we wspaniałej orientacji!

Bieg na orientację – olimpijska dyscyplina sportowa (choć nie wpisana do programu igrzysk olimpijskich), w której zawodnik posługując się mapą i kompasem ma za zadanie w jak najkrótszym czasie przebiec określoną trasę wyznaczoną w terenie (zazwyczaj jest to las) przez punkty kontrolne. Przebieg pomiędzy punktami kontrolnymi jest dowolny i właśnie wybór wariantu przebiegu stanowi istotę biegu na orientację. Warunkiem sklasyfikowania uczestnika zawodów jest potwierdzenie w zadanej kolejności wszystkich punktów kontrolnych. Sprawdzanie obecności na danym punkcie kontrolnym odbywa się za pomocą karty startowej lub informacja ta jest zapisywana na specjalnym elektronicznym chipie. Zawodnicy startują do biegu zazwyczaj w odstępie czasowym 1-3 minut, indywidualnie, według wcześniej ustalonej kolejności. W momencie startu otrzymują mapy, wykonane przeważnie w skali 1:15 000 lub 1:10 000, a w biegu sprinterskim przeważnie w skali 1:5000. (źródło: wikipedia.pl)

W celu bardziej wnikliwego zapoznania się z pojęciem BnO polecam bardzo dobry artykuł na ten temat w polskiej wikipedi. Zajrzyjcie także na oficjalną stronę Polskiego Związku Orientacji Sportowej.

A co sprawia że BnO jest tak wyjątkowe, cały czas się rozwija i jest uprawiane przez coraz liczniejsze rzesze zawodników?

Bieganie jest najbardziej efektywną i zdrową dyscypliną sportu

Bieg na Orientację jak sama nazwa wskazuje łączy ze sobą bieg z nawigacją. Bieganie jest naturalną formą poruszania się i z punktu widzenia medycyny sportowej jedną z najbardziej efektywnych i zdrowych dyscyplin sportowych. Bieganie oprócz podniesienia sprawności organizmu, chroni go przed typowymi chorobami cywilizacyjnymi. Jak dowodzą badania, regularne bieganie wydłuża życie! Jak dokładnie na nasz organizm wpływa bieganie, można się dowiedzieć czytając liczne publikacje na ten temat.

Niepowtarzalność każdego biegu

Każdy start jest niepowtarzalny. Na każdy bieg przygotowywana jest trasa, która jest objęta tajemnicą, a zawodnik zapoznaje się z nią dopiero w momencie startu. Trasa na której już rozegrano zawody nie ma prawa się powtórzyć na innych zawodach. To powoduje, że przed zawodnikami cały czas stoi do pokonania nowa, nieznana trasa, która zawsze przyniesie inne przeżycia i doświadczenia. Czy komuś znudziło się już bieganie w kółko po bieżni? Jeśli tak, to BnO jest na pewno dla niego.

Bezpośredni kontakt z naturą

W dzisiejszych czasach, gdy coraz częściej jesteśmy pozamykani w sztucznym środowisku wytworzonym przez człowieka jakim jest miasto, coraz bardziej widoczne staje się dążenie ludzi do kontaktu z naturą. BnO taki kontakt zapewnia. Zawody rozgrywane są najczęściej w lesie lub w parku. Meta wraz z centrum zawodów ulokowane są na polanie, gdzie można zrelaksować się przed biegiem oraz po biegu, a także kibicować tym co jeszcze biegają. BnO to świetny pomysł na aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu.

Rywalizacja sportowa

Jeśli BnO kojarzy Ci się z rajdami harcerskimi, przechadzkami po lesie… zapomnij. BnO w wydaniu profesjonalnym to Kadry Wojewódzkie, Kadry Narodowe od juniorów młodszych po seniorów, mistrzostwa miast, województw, Polski, Europy, Świata. To zawody na których startuje nawet 25 000 ludzi z ponad 40 krajów, to kamery w lesie, zawodnicy biegający z nadajnikami GPS, kibice śledzący ich przebiegi na telebimach w centrum zawodów, transmisje on-line w internecie. Człowiek jest istotą, która potrzebuje rywalizacji, zmierzenia się z własnymi słabościami oraz z innymi zawodnikami. Rywalizacja sportowa przebiega według reguł obowiązujących wszystkich uczestników, w której stawką jest poszanowanie godności ludzkiej, równość wobec prawa oraz etyka osobistego wyróżnienia się. Każdy sport to zapewnia, BnO również.

Sport wielopokoleniowy

BnO to sport dla wszystkich, bez względu na wiek, status społeczny, płeć czy kondycje fizyczną. Zawodnicy startują w odpowiednich dla swojego wieku kategoriach wiekowych. Dzięki temu ścigają się ze swoimi rówieśnikami. To powoduje, że jest bardziej sprawiedliwie. Wiadomo, że zawodnik, który ma 15 lat mógłby mieć problem z pokonaniem zawodnika, który ma lat 21. Kategorie na zawodach rozciągają się od 10 latków (startują nawet młodsi) do 80 latków. A tak naprawdę startują i starsi, bo do lasu z mapą można wyjść zawsze, jeśli tylko czujesz się na siłach. BnO jest sportem zaraźliwym, gdy jedna osoba trafi na zawody, duże prawdopodobieństwo, że następnym razem przyprowadzi kogoś ze swojej rodziny, znajomych. I w ten sposób BnO uprawiają całe familie zaczynając od wnuczków a kończąc na dziadkach.

Wspaniała atmosfera

BnO to nie tylko sam bieg na zawodach, to także zawieranie nowych znajomości z wyjątkowymi ludźmi, których łączy wspólna pasja. Na trasie walczą ze sobą o zwycięstwo, a przed i po biegu są przyjaciółmi. Po zawodach analizują trasy, warianty, kto gdzie był lepszy. Spotykają się wieczorem przy ognisku, pizzy czy starsi przy piwie. Dzięki BnO będziesz miał znajomych w całej Polsce. To tu środowisko amatorów miesza się z profesjonalistami, a uczestnicy zawodów tworzą wielką sportową rodzinę.

Wyjazdy po całej Polsce

Specyfika BnO charakteryzuje się tym, że zawodnicy startują na nowych, nie używanych jeszcze trasach, w różnym terenie. Dlatego zawody/obozy odbywają się w prawie każdym zakątku Polski. Każdy region ma specyficzną przestrzeń, która coś zaoferuje orientalistą, nie można przecież biegać cały czas po tym samym. Dlatego zawody odbywają się nad morzem, na pojezierzach, na nizinach, wyżynach i oczywiście w górach. Uprawiając BnO będziesz miał okazje zwiedzić całą Polskę, a może i nie tylko.

Liczy się nie tylko to co w nogach, ale także to co w głowie

To co odróżnia BnO od zwykłego biegania to to, że oprócz samego wysiłku fizycznego trzeba także myśleć. Tylko równowaga obu tych cech może zapewnić osiągnięcie sukcesu. Ze wzrostem umiejętności technicznych musi iść w parze wzrost poziomu cech motorycznych i odwrotnie, wzrost poziomu wytrzymałości, siły i techniki biegu, a w konsekwencji zwiększenie prędkości biegu, pociągnąć musi za sobą polepszenie techniki orientacji. Zawodnik o zdolnościach wytrzymałościowych, ale o niepełnych umiejętnościach technicznych może osiągać takie same wyniki jak zawodnik słabszy fizycznie o bardzo dobrej technice orientacji.

Każdy znajdzie dystans odpowiedni dla siebie

Jak już wspomniałem zawodnicy startują w odpowiednich kategoriach wiekowych. Kategorie różnią się trudnością i długością. Kategorie młodsze mają trasy łatwiejsze i krótsze, a w kategoriach starszych poziom ten odpowiednio rośnie, by od kat. 35 lat znów spadać. Wszystko jest tak ustawione aby zawodnicy mieli trasy odpowiednie pod względem trudności i długości do swojego wieku. Ponadto wyróżniamy kilka dystansów w BnO:

  • Bieg sprinterski
  • Bieg średniodystansowy
  • Bieg klasyczny
  • Bieg długodystansowy

Przy takim podziale każdy znajdzie dystans odpowiedni dla siebie, który będzie przynosił największą przyjemność.

Brak afer, zachowania w duchu fair play

BnO to sport w którym nie ma żadnych afer dopingowych, a wszystko przebiega w duchu sportowej rywalizacji. Stosowanie dopingu w BnO nie ma najmniejszego sensu, ponieważ biegnąc zbyt szybko nie poradzisz sobie z czytaniem mapy i nawigacją w terenie. Zawodnicy w razie jakiegoś wypadku  zawsze pomogą potrzebującemu. Tak było chociażby na MŚ na Węgrzech w 2009r., gdzie na biegu sztafetowym prowadzący Szwed doznał kontuzji. Goniący go rywale nie zawahali się i mimo że walczyli o medal MŚ pomogli. Sytuacja ta była szeroko opisywana w mediach, także na polskich portalach. Taka jest właśnie orientacja, nawet na tym najwyższym poziomie.

Poniżej film o Orientacji Sportowej, który jeszcze bardziej przybliży Ci BnO:

Fotografie autorstwa Piotra Krempińskiego

Pomagają nam

 Adamed   
 
Ekoregion
 
ZEC
 
Medax 
 
Lasy Panstwowe 
 
 
Starostwo Pabianice 

Polecamy

Portal o biegach na orientację
Polski zwiazek orientacji spotowej